FERMER

Complete results of the U15 tournament – 2014 Edition

  • Gr. A – Plougonvelin 1
  • Gr. B – Plougonvelin 2
  • Gr. C – Ile d’Ouessant
  • Gr. D – Le Conquet
  • Gr. E – Lanrivoaré
  • Gr. F – Saint-Renan
  • Gr. G – Lampaul-Plouarzel
  • Gr. H – Ploumoguer
  • Gr. I – Bohars
  • Gr. J – Plouarzel
  • Gr. K – Locmaria-Plouzané 1
  • Gr. L – Locmaria-Plouzané 2
  • Gr. M – Plouzané 1
  • Gr. N – Plouzané 2

Select a group:

Composition of group A - Plougonvelin 1

  • Enfidha Sport Tunisie

  • Stade Brestois 29 France (29)

  • ES Blain France (44)

  • Pornic Foot France (44)

  • APAC Champigny/Marne France (94)

Matches :

Terrain
Pornic Foot 2 0 APAC Champigny/Marne
Enfidha Sport 0 1 ES Blain
Stade Brestois 29 4 0 APAC Champigny/Marne
ES Blain 0 0 Pornic Foot
Enfidha Sport 0 0 Stade Brestois 29
Stade Brestois 29 2 1 ES Blain
Enfidha Sport 2 1 APAC Champigny/Marne
Stade Brestois 29 0 0 Pornic Foot
ES Blain 4 0 APAC Champigny/Marne
Enfidha Sport 0 0 Pornic Foot

Classification of group A:

  Club J G N P p c Diff Pts
1 Stade Brestois 29 4 2 2 0 6 1 +5 8
2 ES Blain 4 2 1 1 6 2 +4 7
3 Pornic Foot 4 1 3 0 2 0 +2 6
4 Enfidha Sport 4 1 2 1 2 2 0 5
5 APAC Champigny/Marne 4 0 0 4 1 12 -11 0

Composition of group B - Plougonvelin 2

  • Dynamo Ceske Budejovice 1 Rp. Tchque

  • Blois F.41 France (41)

  • GSI Pontivy France (56)

  • FC Gouesnou France (29)

  • SC Lannilis France (29)

Matches :

Terrain
FC Gouesnou 1 1 SC Lannilis
Dynamo Ceske Budejovice 1 2 1 GSI Pontivy
Blois F.41 1 1 SC Lannilis
GSI Pontivy 2 0 FC Gouesnou
Dynamo Ceske Budejovice 1 0 3 Blois F.41
Blois F.41 1 0 GSI Pontivy
Dynamo Ceske Budejovice 1 4 0 SC Lannilis
Blois F.41 2 0 FC Gouesnou
GSI Pontivy 2 1 SC Lannilis
Dynamo Ceske Budejovice 1 5 0 FC Gouesnou

Classification of group B:

  Club J G N P p c Diff Pts
1 Blois F.41 4 3 1 0 7 1 +6 10
2 Dynamo Ceske Budejovice 1 4 3 0 1 11 4 +7 9
3 GSI Pontivy 4 2 0 2 5 4 +1 6
4 SC Lannilis 4 0 2 2 3 8 -5 2
5 FC Gouesnou 4 0 1 3 1 10 -9 1

Composition of group C - Ile d'Ouessant

  • US Concarneau France (29)

  • TA Rennes France (35)

  • AL Coataudon France (29)

  • AS Plouvien France (29)

  • GSY Bourg-Blanc France (29)

Matches :

Terrain
GSY Bourg-Blanc 0 9 TA Rennes
US Concarneau 7 0 AS Plouvien
AL Coataudon 5 1 GSY Bourg-Blanc
TA Rennes 5 0 AS Plouvien
US Concarneau 1 0 AL Coataudon
AS Plouvien 3 1 GSY Bourg-Blanc
TA Rennes 4 0 AL Coataudon
US Concarneau 12 0 GSY Bourg-Blanc
AL Coataudon 1 0 AS Plouvien
US Concarneau 1 0 TA Rennes

Classification of group C:

  Club J G N P p c Diff Pts
1 US Concarneau 4 4 0 0 21 0 +21 12
2 TA Rennes 4 3 0 1 18 1 +17 9
3 AL Coataudon 4 2 0 2 6 6 0 6
4 AS Plouvien 4 1 0 3 3 14 -11 3
5 GSY Bourg-Blanc 4 0 0 4 2 29 -27 0

Composition of group D - Le Conquet

  • EA Guingamp France (22)

  • Dynamo Ceske Budejovice 2 Rp. Tchque

  • SM Douarnenez France (29)

  • GJ Pointe St Mathieu 1 France (29)

  • AS St Jacques Foot France (35)

Matches au Conquet :

Terrain
GJ Pointe St Mathieu 1 0 0 AS St Jacques Foot
EA Guingamp 0 1 SM Douarnenez
Dynamo Ceske Budejovice 2 2 1 AS St Jacques Foot
SM Douarnenez 0 0 GJ Pointe St Mathieu 1
EA Guingamp 2 0 Dynamo Ceske Budejovice 2
Dynamo Ceske Budejovice 2 0 1 SM Douarnenez
EA Guingamp 1 0 AS St Jacques Foot
Dynamo Ceske Budejovice 2 1 0 GJ Pointe St Mathieu 1
SM Douarnenez 1 0 AS St Jacques Foot
EA Guingamp 0 0 GJ Pointe St Mathieu 1

Classification of group D:

  Club J G N P p c Diff Pts
1 SM Douarnenez 4 3 1 0 3 0 +3 10
2 EA Guingamp 4 2 1 1 3 1 +2 7
3 Dynamo Ceske Budejovice 2 4 2 0 2 3 4 -1 6
4 GJ Pointe St Mathieu 1 4 0 3 1 0 1 -1 3
5 AS St Jacques Foot 4 0 1 3 1 4 -3 1

Composition of group E - Lanrivoare

  • AF Chapecoense Brsil

  • GDR Guipavas France (29)

  • Le Folgot / Ploudaniel France (29)

  • FC Plougastel France (29)

  • SC Lanrivoare France (29)

Matches :

Terrain
FC Plougastel 3 0 SC Lanrivoare
AF Chapecoense 3 0 Le Folgot / Ploudaniel
GDR Guipavas 3 0 SC Lanrivoare
Le Folgot / Ploudaniel 0 3 FC Plougastel
AF Chapecoense 0 0 GDR Guipavas
GDR Guipavas 0 1 Le Folgot / Ploudaniel
AF Chapecoense 4 0 SC Lanrivoare
GDR Guipavas 0 1 FC Plougastel
Le Folgot / Ploudaniel 1 1 SC Lanrivoare
AF Chapecoense 0 0 FC Plougastel

Classification of group E:

  Club J G N P p c Diff Pts
1 FC Plougastel 4 3 1 0 7 0 +7 10
2 AF Chapecoense 4 2 2 0 7 0 +7 8
3 Le Folgot / Ploudaniel 4 1 1 2 2 7 -5 4
4 GDR Guipavas 4 1 1 2 3 2 +1 4
5 SC Lanrivoare 4 0 1 3 1 11 -10 1

Composition of group F - Saint-Renan

  • AS Brestoise France (29)

  • US Meral Coss France (53)

  • EA St Renan France (29)

  • Pays de Monts France (85)

  • Arzelliz Ploudalmezeau France (29)

Matches :

Terrain
Pays de Monts 2 0 Arzelliz Ploudalmezeau
AS Brestoise 0 1 EA St Renan
US Meral Coss 1 1 Arzelliz Ploudalmezeau
EA St Renan 4 0 Pays de Monts
AS Brestoise 1 0 US Meral Coss
US Meral Coss 0 0 EA St Renan
AS Brestoise 0 0 Arzelliz Ploudalmezeau
US Meral Coss 0 1 Pays de Monts
EA St Renan 3 0 Arzelliz Ploudalmezeau
AS Brestoise 6 0 Pays de Monts

Classification of group F:

  Club J G N P p c Diff Pts
1 EA St Renan 4 3 1 0 8 0 +8 10
2 AS Brestoise 4 2 1 1 7 1 +6 7
3 Pays de Monts 4 2 0 2 3 10 -7 6
4 US Meral Coss 4 0 2 2 1 3 -2 2
5 Arzelliz Ploudalmezeau 4 0 2 2 1 6 -5 2

Composition of group G - Lampaul-Plouarzel

  • Mioveni CS Roumanie

  • FC Landerneau France (29)

  • US Vibraye France (72)

  • GJ du Corsen France (29)

  • ES Bouchemaine France (49)

Matches :

Terrain
GJ du Corsen 0 2 ES Bouchemaine
Mioveni CS 0 1 US Vibraye
FC Landerneau 2 0 ES Bouchemaine
US Vibraye 2 0 GJ du Corsen
Mioveni CS 0 2 FC Landerneau
FC Landerneau 2 0 US Vibraye
Mioveni CS 1 0 ES Bouchemaine
FC Landerneau 6 0 GJ du Corsen
US Vibraye 2 0 ES Bouchemaine
Mioveni CS 2 0 GJ du Corsen

Classification of group G:

  Club J G N P p c Diff Pts
1 FC Landerneau 4 4 0 0 12 0 +12 12
2 US Vibraye 4 3 0 1 5 2 +3 9
3 Mioveni CS 4 2 0 2 3 3 0 6
4 ES Bouchemaine 4 1 0 3 2 5 -3 3
5 GJ du Corsen 4 0 0 4 0 12 -12 0

Composition of group H - Ploumoguer

  • Vannes OC France (56)

  • FC St Lo Manche France (50)

  • Plormel FC France (56)

  • Stade Nazairien France (44)

  • GJ Pointe St Mathieu 3 France (29)

Matches :

Terrain
Stade Nazairien 5 0 GJ Pointe St Mathieu 3
Vannes OC 0 1 Plormel FC
FC St Lo Manche 10 0 GJ Pointe St Mathieu 3
Plormel FC 0 0 Stade Nazairien
Vannes OC 0 1 FC St Lo Manche
FC St Lo Manche 1 0 Plormel FC
Vannes OC 4 0 GJ Pointe St Mathieu 3
FC St Lo Manche 0 1 Stade Nazairien
Plormel FC 6 0 GJ Pointe St Mathieu 3
Vannes OC 1 0 Stade Nazairien

Classification of group H:

  Club J G N P p c Diff Pts
1 FC St Lo Manche 4 3 0 1 12 1 +11 9
2 Plormel FC 4 2 1 1 7 1 +6 7
3 Stade Nazairien 4 2 1 1 6 1 +5 7
4 Vannes OC 4 2 0 2 5 2 +3 6
5 GJ Pointe St Mathieu 3 4 0 0 4 0 25 -25 0

Composition of group I - Bohars

  • Dinan Lhon FC France (22)

  • Stade Plabenncois France (29)

  • Stade Pleudihennais France (22)

  • US Vern Football France (35)

  • VGA Bohars France (29)

Matches :

Terrain
US Vern Football 3 0 VGA Bohars
Dinan Lhon FC 0 0 Stade Pleudihennais
Stade Plabenncois 2 0 VGA Bohars
Stade Pleudihennais 0 0 US Vern Football
Dinan Lhon FC 0 2 Stade Plabenncois
Stade Plabenncois 2 0 Stade Pleudihennais
Dinan Lhon FC 1 0 VGA Bohars
Stade Plabenncois 1 0 US Vern Football
Stade Pleudihennais 6 0 VGA Bohars
Dinan Lhon FC 0 0 US Vern Football

Classification of group I:

  Club J G N P p c Diff Pts
1 Stade Plabenncois 4 4 0 0 7 0 +7 12
2 Stade Pleudihennais 4 1 2 1 6 2 +4 5
3 US Vern Football 4 1 2 1 3 1 +2 5
4 Dinan Lhon FC 4 1 2 1 1 2 -1 5
5 VGA Bohars 4 0 0 4 0 12 -12 0

Composition of group J - Plouarzel

  • RC Lesneven France (29)

  • FC Lorient France (56)

  • OC Perpignan France (66)

  • GJ Guilers / Milizac France (29)

  • PL Bergot France (29)

Matches :

Terrain
GJ Guilers / Milizac 4 0 PL Bergot
FC Lorient 3 0 RC Lesneven
OC Perpignan 0 0 PL Bergot
RC Lesneven 0 1 GJ Guilers / Milizac
FC Lorient 1 0 OC Perpignan
OC Perpignan 0 2 RC Lesneven
FC Lorient 5 0 PL Bergot
OC Perpignan 0 1 GJ Guilers / Milizac
RC Lesneven 6 0 PL Bergot
FC Lorient 2 0 GJ Guilers / Milizac

Classification of group J:

  Club J G N P p c Diff Pts
1 FC Lorient 4 4 0 0 11 0 +11 12
2 GJ Guilers / Milizac 4 3 0 1 6 2 +4 9
3 RC Lesneven 4 2 0 2 8 4 +4 6
4 OC Perpignan 4 0 1 3 0 4 -4 1
5 PL Bergot 4 0 1 3 0 15 -15 1

Composition of group K - Locmaria-Plouzane 1

  • Havre AC France (76)

  • OC Cesson France (35)

  • AS Cherbourg 1 France (50)

  • E Plouguerneau France (29)

  • GJ Lambzellec France (29)

Matches :

Terrain
E Plouguerneau 0 4 GJ Lambzellec
Havre AC 1 0 AS Cherbourg 1
OC Cesson 3 0 GJ Lambzellec
AS Cherbourg 1 1 0 E Plouguerneau
Havre AC 4 0 OC Cesson
OC Cesson 1 2 AS Cherbourg 1
Havre AC 2 0 GJ Lambzellec
OC Cesson 2 0 E Plouguerneau
AS Cherbourg 1 1 0 GJ Lambzellec
Havre AC 8 0 E Plouguerneau

Classification of group K:

  Club J G N P p c Diff Pts
1 Havre AC 4 4 0 0 15 0 +15 12
2 AS Cherbourg 1 4 3 0 1 4 2 +2 9
3 OC Cesson 4 2 0 2 6 6 0 6
4 GJ Lambzellec 4 1 0 3 4 6 -2 3
5 E Plouguerneau 4 0 0 4 0 15 -15 0

Composition of group L - Locmaria Plouzane 2

  • Stade Rennais FC France (35)

  • ES Parisienne France (75)

  • EF Reims St Anne France (51)

  • GJ 4 Clochers France (29)

  • GJ Pointe St Mathieu 2 France (29)

Matches :

Terrain
GJ 4 Clochers 0 1 GJ Pointe St Mathieu 2
Stade Rennais FC 4 1 EF Reims St Anne
ES Parisienne 3 0 GJ Pointe St Mathieu 2
EF Reims St Anne 1 0 GJ 4 Clochers
Stade Rennais FC 2 0 ES Parisienne
ES Parisienne 1 0 EF Reims St Anne
Stade Rennais FC 4 0 GJ Pointe St Mathieu 2
ES Parisienne 5 0 GJ 4 Clochers
EF Reims St Anne 0 0 GJ Pointe St Mathieu 2
Stade Rennais FC 10 0 GJ 4 Clochers

Classification of group L:

  Club J G N P p c Diff Pts
1 Stade Rennais FC 4 4 0 0 20 1 +19 12
2 ES Parisienne 4 3 0 1 9 2 +7 9
3 EF Reims St Anne 4 1 1 2 2 5 -3 4
4 GJ Pointe St Mathieu 2 4 1 1 2 1 7 -6 4
5 GJ 4 Clochers 4 0 0 4 0 17 -17 0

Composition of group M - Plouzane 1

  • Plouzan ACF France (29)

  • Gallia CO Bihorellais France (76)

  • AS Ginglin-Cesson France (22)

  • ASPTT Brest France (29)

  • GJ du Cranou France (29)

Matches :

Terrain
ASPTT Brest 1 0 GJ du Cranou
Plouzan ACF 3 1 AS Ginglin-Cesson
Gallia CO Bihorellais 1 0 GJ du Cranou
AS Ginglin-Cesson 1 1 ASPTT Brest
Plouzan ACF 0 0 Gallia CO Bihorellais
Gallia CO Bihorellais 3 0 AS Ginglin-Cesson
Plouzan ACF 0 0 GJ du Cranou
Gallia CO Bihorellais 2 0 ASPTT Brest
AS Ginglin-Cesson 0 0 GJ du Cranou
Plouzan ACF 2 0 ASPTT Brest

Classification of group M:

  Club J G N P p c Diff Pts
1 Gallia CO Bihorellais 4 3 1 0 6 0 +6 10
2 Plouzan ACF 4 2 2 0 5 1 +4 8
3 ASPTT Brest 4 1 1 2 2 5 -3 4
4 GJ du Cranou 4 0 2 2 0 2 -2 2
5 AS Ginglin-Cesson 4 0 2 2 2 7 -5 2

Composition of group N - Plouzane 2

  • Pacy Menille RC France (27)

  • FC Lannion France (22)

  • FC Bruz France (35)

  • AS Cherbourg 2 France (50)

  • AS Cavale France (29)

Matches :

Terrain
AS Cherbourg 2 0 2 AS Cavale
Pacy Menille RC 1 0 FC Bruz
FC Lannion 3 0 AS Cavale
FC Bruz 4 0 AS Cherbourg 2
Pacy Menille RC 1 0 FC Lannion
FC Lannion 1 1 FC Bruz
Pacy Menille RC 5 0 AS Cavale
FC Lannion 10 1 AS Cherbourg 2
FC Bruz 0 0 AS Cavale
Pacy Menille RC 5 0 AS Cherbourg 2

Classification of group N:

  Club J G N P p c Diff Pts
1 Pacy Menille RC 4 4 0 0 12 0 +12 12
2 FC Lannion 4 2 1 1 14 3 +11 7
3 FC Bruz 4 1 2 1 5 2 +3 5
4 AS Cavale 4 1 1 2 2 8 -6 4
5 AS Cherbourg 2 4 0 0 4 1 21 -20 0

Matches

Terrain

Demi-finales

Pacy Menille RC 0 0 Stade Brestois 29 (6-7)
Stade Rennais FC 2 2 Havre AC (6-5)
Terrain

Quarts de finale

Pacy Menille RC 1 0 Gallia CO Bihorellais  
AS Brestoise 0 0 Stade Brestois 29 (5-6)
Stade Rennais FC 1 0 FC St Lo Manche  
US Concarneau 1 1 Havre AC (4-5)
Terrain

Huitimes de finale

FC Landerneau 0 2 FC St Lo Manche  
US Vibraye 0 5 AS Brestoise  
Plouzan ACF 0 0 Pacy Menille RC (2-4)
Gallia CO Bihorellais 1 1 FC Lannion (4-3)
Blois F.41 0 1 Havre AC  
SM Douarnenez 1 2 Stade Rennais FC  
FC Plougastel 0 1 Stade Brestois 29  
EA Guingamp 1 1 US Concarneau (2-4)
Terrain

Finale

Stade Brestois 29 0 0 Stade Rennais FC (5-3)
Terrain

Seizimes de finale

Plormel FC 0 0 US Vibraye (4-5)
FC St Lo Manche 2 0 RC Lesneven  
FC Landerneau 2 0 GJ Guilers / Milizac  
FC Lorient 0 1 AS Brestoise  
Stade Plabenncois 0 1 Plouzan ACF  
Pacy Menille RC 2 0 Stade Nazairien  
Gallia CO Bihorellais 1 0 Stade Pleudihennais  
EA St Renan 0 0 FC Lannion (5-6)
Blois F.41 0 0 TA Rennes (6-5)
SM Douarnenez 0 0 AS Cherbourg 1 (6-5)
Havre AC 2 0 ES Parisienne  
Stade Rennais FC 1 0 Pornic Foot  
FC Plougastel 0 0 GSI Pontivy (4-2)
AF Chapecoense 0 0 EA Guingamp (4-5)
Stade Brestois 29 1 0 Dynamo Ceske Budejovice 1  
US Concarneau 1 0 ES Blain  

Final ranking:

Vainqueur Challenge PAYSAGES D IROISE   Stade Brestois 29
2eme   Stade Rennais FC
3eme   Havre AC
4eme   Pacy Menille RC

Rewards:

Meilleur Joueur BENKHALED Ziyad (AS Brestoise)
Meilleure Attaque Stade Rennais FC (26 buts)
Meilleur Gardien ABDELKADER Ahmed (AS Brestoise)