FERMER

Complete results of the U15 tournament – 2016 Edition

  • Gr. A – Plougonvelin 1
  • Gr. B – Plougonvelin 2
  • Gr. C – Locmaria-Plouzané 1
  • Gr. D – Locmaria-Plouzané 2
  • Gr. E – île d’Ouessant
  • Gr. F – Le Conquet
  • Gr. G – Plouzané 1
  • Gr. H – Plouzané 2
  • Gr. I – Lampaul-Plouarzel
  • Gr. J – Plouarzel
  • Gr. K – Ploumoguer
  • Gr. L – Saint-Renan
  • Gr. M – Lanrivoaré
  • Gr. N – Bohars
  • Gr. O – Plabennec
  • Gr. P – Coataudon

Select a group:

Composition of group A - Plougonvelin 1

  • Css Baia Mare Roumanie

  • JS Coulaines France (72)

  • AS Brestoise 1 France (29)

  • AS Ginglin Cesson France (22)

  • Avenir de Theix France (56)

Plougonvelin 1 :

Terrain
JS Coulaines 1 0 Css Baia Mare
Avenir de Theix 0 0 AS Ginglin Cesson
AS Brestoise 1 3 0 Css Baia Mare
AS Ginglin Cesson 2 1 JS Coulaines
Avenir de Theix 0 2 AS Brestoise 1
AS Brestoise 1 3 0 AS Ginglin Cesson
Avenir de Theix 0 3 Css Baia Mare
AS Brestoise 1 0 1 JS Coulaines
AS Ginglin Cesson 0 0 Css Baia Mare
Avenir de Theix 1 0 JS Coulaines

Classification of group A:

  Club J G N P p c Diff Pts
1 AS Brestoise 1 4 3 0 1 8 1 +7 9
2 JS Coulaines 4 2 0 2 3 3 0 6
3 AS Ginglin Cesson 4 1 2 1 2 4 -2 5
4 Css Baia Mare 4 1 1 2 3 4 -1 4
5 Avenir de Theix 4 1 1 2 1 5 -4 4

Composition of group B - Plougonvelin 2

  • JS Saint Pierroise France-La Reunion

  • ES Wasquehal France (59)

  • OC Cesson France (35)

  • Plouzane AC 2 France (29)

  • AS Romille France (35)

Plougonvelin 2 :

Terrain
JS Saint Pierroise 3 0 AS Romille
OC Cesson 3 0 Plouzane AC 2
ES Wasquehal 2 0 AS Romille
Plouzane AC 2 0 1 JS Saint Pierroise
OC Cesson 0 1 ES Wasquehal
ES Wasquehal 3 1 Plouzane AC 2
OC Cesson 9 0 AS Romille
ES Wasquehal 0 0 JS Saint Pierroise
Plouzane AC 2 1 0 AS Romille
OC Cesson 1 4 JS Saint Pierroise

Classification of group B:

  Club J G N P p c Diff Pts
1 JS Saint Pierroise 4 3 1 0 8 1 +7 10
2 ES Wasquehal 4 3 1 0 6 1 +5 10
3 OC Cesson 4 2 0 2 13 5 +8 6
4 Plouzane AC 2 4 1 0 3 2 7 -5 3
5 AS Romille 4 0 0 4 0 15 -15 0

Composition of group C - Locmaria-Plouzane 1

  • Quimper Kerfeunteun FC France (29)

  • Pacy Menilles RC France (27)

  • AS Le Mans Villaret France (72)

  • Esperance Plouguerneau France (29)

  • GJP Saint Mathieu 1 France (29)

Locmaria-Plouzan :

Terrain
Quimper Kerfeunteun FC 3 0 GJP Saint Mathieu 1
AS Le Mans Villaret 1 1 Esperance Plouguerneau
Pacy Menilles RC 1 1 GJP Saint Mathieu 1
Esperance Plouguerneau 0 1 Quimper Kerfeunteun FC
AS Le Mans Villaret 1 0 Pacy Menilles RC
Pacy Menilles RC 1 0 Esperance Plouguerneau
AS Le Mans Villaret 0 1 GJP Saint Mathieu 1
Pacy Menilles RC 1 0 Quimper Kerfeunteun FC
Esperance Plouguerneau 0 0 GJP Saint Mathieu 1
AS Le Mans Villaret 1 0 Quimper Kerfeunteun FC

Classification of group C:

  Club J G N P p c Diff Pts
1 AS Le Mans Villaret 4 2 1 1 3 2 +1 7
2 Pacy Menilles RC 4 2 1 1 3 2 +1 7
3 Quimper Kerfeunteun FC 4 2 0 2 4 2 +2 6
4 GJP Saint Mathieu 1 4 1 2 1 2 4 -2 5
5 Esperance Plouguerneau 4 0 2 2 1 3 -2 2

Composition of group D - Locmaria-Plouzane 2

  • Stade Rennais France (35)

  • Grand Quevilly France (76)

  • RC Lesneven France (29)

  • CSL Aulnay France (93)

  • ASM Foot Montlouis sur Loire France (37)

Locmaria Plouzan :

Terrain
Stade Rennais 1 0 ASM Foot Montlouis sur Loire
RC Lesneven 0 1 CSL Aulnay
Grand Quevilly 3 0 ASM Foot Montlouis sur Loire
CSL Aulnay 0 0 Stade Rennais
RC Lesneven 0 1 Grand Quevilly
Grand Quevilly 0 0 CSL Aulnay
RC Lesneven 1 2 ASM Foot Montlouis sur Loire
Grand Quevilly 0 0 Stade Rennais
CSL Aulnay 4 0 ASM Foot Montlouis sur Loire
RC Lesneven 0 8 Stade Rennais

Classification of group D:

  Club J G N P p c Diff Pts
1 Stade Rennais 4 2 2 0 9 0 +9 8
2 CSL Aulnay 4 2 2 0 5 0 +5 8
3 Grand Quevilly 4 2 2 0 4 0 +4 8
4 ASM Foot Montlouis sur Loire 4 1 0 3 2 9 -7 3
5 RC Lesneven 4 0 0 4 1 12 -11 0

Composition of group E - Ile d Ouessant

  • RU Saint Gilloise Belgique

  • SM Caen France (14)

  • CA Lisieux France (14)

  • GDR Guipavas France (29)

  • Arzelliz Ploudalmezeau France (29)

Ile d Ouessant :

Terrain
RU Saint Gilloise 2 0 Arzelliz Ploudalmezeau
CA Lisieux 2 3 GDR Guipavas
SM Caen 4 0 Arzelliz Ploudalmezeau
GDR Guipavas 0 0 RU Saint Gilloise
CA Lisieux 0 0 SM Caen
SM Caen 2 0 GDR Guipavas
CA Lisieux 0 1 Arzelliz Ploudalmezeau
SM Caen 3 0 RU Saint Gilloise
GDR Guipavas 2 1 Arzelliz Ploudalmezeau
CA Lisieux 0 1 RU Saint Gilloise

Classification of group E:

  Club J G N P p c Diff Pts
1 SM Caen 4 3 1 0 9 0 +9 10
2 GDR Guipavas 4 2 1 1 5 5 0 7
3 RU Saint Gilloise 4 2 1 1 3 3 0 7
4 Arzelliz Ploudalmezeau 4 1 0 3 2 8 -6 3
5 CA Lisieux 4 0 1 3 2 5 -3 1

Composition of group F - Le Conquet

  • Gauloise Basse Terre France-Guadeloupe

  • USJA Carquefou Football France (44)

  • EF Reims St Anne France (51)

  • Landerneau FC France (29)

  • GJ Vallee Clisson France (44)

Le Conquet :

Terrain
USJA Carquefou Football 1 0 Gauloise Basse Terre
GJ Vallee Clisson 0 0 Landerneau FC
EF Reims St Anne 2 0 Gauloise Basse Terre
Landerneau FC 1 0 USJA Carquefou Football
GJ Vallee Clisson 0 0 EF Reims St Anne
EF Reims St Anne 1 0 Landerneau FC
GJ Vallee Clisson 0 0 Gauloise Basse Terre
EF Reims St Anne 0 1 USJA Carquefou Football
Landerneau FC 1 1 Gauloise Basse Terre
GJ Vallee Clisson 0 2 USJA Carquefou Football

Classification of group F:

  Club J G N P p c Diff Pts
1 USJA Carquefou Football 4 3 0 1 4 1 +3 9
2 EF Reims St Anne 4 2 1 1 3 1 +2 7
3 Landerneau FC 4 1 2 1 2 2 0 5
4 GJ Vallee Clisson 4 0 3 1 0 2 -2 3
5 Gauloise Basse Terre 4 0 2 2 1 4 -3 2

Composition of group G - Plouzane 1 - Terrain Synthetique

  • CFF Paris France (75)

  • FC Pont l Abbe France (29)

  • Plouzane AC 1 France (29)

  • FC St Martin Le Pre France (51)

  • ASPTT Brest France (29)

Plouzan :

Terrain
CFF Paris 1 0 Plouzane AC 1
FC Pont l Abbe 0 0 ASPTT Brest
FC St Martin Le Pre 1 2 Plouzane AC 1
ASPTT Brest 0 2 CFF Paris
FC Pont l Abbe 0 0 FC St Martin Le Pre
FC St Martin Le Pre 1 0 ASPTT Brest
FC Pont l Abbe 0 2 Plouzane AC 1
FC St Martin Le Pre 0 2 CFF Paris
ASPTT Brest 0 2 Plouzane AC 1
FC Pont l Abbe 0 2 CFF Paris

Classification of group G:

  Club J G N P p c Diff Pts
1 CFF Paris 4 4 0 0 7 0 +7 12
2 Plouzane AC 1 4 3 0 1 6 2 +4 9
3 FC St Martin Le Pre 4 1 1 2 2 4 -2 4
4 FC Pont l Abbe 4 0 2 2 0 4 -4 2
5 ASPTT Brest 4 0 1 3 0 5 -5 1

Composition of group H - Plouzane 2

  • Standard de Liege Belgique

  • Lannion FC France (22)

  • Stella Maris Douarnenez France (29)

  • GJ Lambezellec Brest France (29)

  • AS Plouvien France (29)

Plouzan :

Terrain
Standard de Liege 6 0 AS Plouvien
Stella Maris Douarnenez 1 0 GJ Lambezellec Brest
Lannion FC 2 1 AS Plouvien
GJ Lambezellec Brest 0 8 Standard de Liege
Stella Maris Douarnenez 0 3 Lannion FC
Lannion FC 4 0 GJ Lambezellec Brest
Stella Maris Douarnenez 0 1 AS Plouvien
Lannion FC 0 0 Standard de Liege
GJ Lambezellec Brest 0 3 AS Plouvien
Stella Maris Douarnenez 0 7 Standard de Liege

Classification of group H:

  Club J G N P p c Diff Pts
1 Standard de Liege 4 3 1 0 21 0 +21 10
2 Lannion FC 4 3 1 0 9 1 +8 10
3 AS Plouvien 4 2 0 2 5 8 -3 6
4 Stella Maris Douarnenez 4 1 0 3 1 11 -10 3
5 GJ Lambezellec Brest 4 0 0 4 0 16 -16 0

Composition of group I - Lampaul-Plouarzel

  • EA Guingamp France (22)

  • AS Cherbourg France (50)

  • Plougastel FC France (29)

  • GJ Triange Uzel France (22)

  • GJ Corsen France (29)

Lampaul Plouarzel :

Terrain
EA Guingamp 7 0 GJ Corsen
Plougastel FC 1 0 GJ Triange Uzel
AS Cherbourg 4 0 GJ Corsen
GJ Triange Uzel 0 1 EA Guingamp
Plougastel FC 0 2 AS Cherbourg
AS Cherbourg 0 2 GJ Triange Uzel
Plougastel FC 9 0 GJ Corsen
AS Cherbourg 0 2 EA Guingamp
GJ Triange Uzel 5 0 GJ Corsen
Plougastel FC 1 1 EA Guingamp

Classification of group I:

  Club J G N P p c Diff Pts
1 EA Guingamp 4 3 1 0 11 1 +10 10
2 Plougastel FC 4 2 1 1 11 3 +8 7
3 GJ Triange Uzel 4 2 0 2 7 2 +5 6
4 AS Cherbourg 4 2 0 2 6 4 +2 6
5 GJ Corsen 4 0 0 4 0 25 -25 0

Composition of group J - Plouarzel

  • FC Lorient France (56)

  • FC Relecq Kerhuon France (29)

  • GJ Ergue-Gaberic France (29)

  • ADF Fougeres France (35)

  • GJ Le Folgoet Ploudaniel France (29)

Plouarzel :

Terrain
FC Lorient 1 0 FC Relecq Kerhuon
GJ Ergue-Gaberic 3 0 GJ Le Folgoet Ploudaniel
ADF Fougeres 0 0 FC Relecq Kerhuon
GJ Le Folgoet Ploudaniel 0 4 FC Lorient
GJ Ergue-Gaberic 0 0 ADF Fougeres
ADF Fougeres 3 0 GJ Le Folgoet Ploudaniel
GJ Ergue-Gaberic 1 0 FC Relecq Kerhuon
ADF Fougeres 0 5 FC Lorient
GJ Le Folgoet Ploudaniel 0 2 FC Relecq Kerhuon
GJ Ergue-Gaberic 0 1 FC Lorient

Classification of group J:

  Club J G N P p c Diff Pts
1 FC Lorient 4 4 0 0 11 0 +11 12
2 GJ Ergue-Gaberic 4 2 1 1 4 1 +3 7
3 ADF Fougeres 4 1 2 1 3 5 -2 5
4 FC Relecq Kerhuon 4 1 1 2 2 2 0 4
5 GJ Le Folgoet Ploudaniel 4 0 0 4 0 12 -12 0

Composition of group K - Ploumoguer

  • AC Estaimbourg Belgique

  • Vannes OC France (56)

  • AS Brestoise 2 France (29)

  • GJ Le Cranou France (29)

  • GJP Saint Mathieu 2 France (29)

Ploumoguer :

Terrain
Vannes OC 5 0 AC Estaimbourg
GJP Saint Mathieu 2 0 1 GJ Le Cranou
AS Brestoise 2 0 0 AC Estaimbourg
GJ Le Cranou 0 4 Vannes OC
GJP Saint Mathieu 2 0 2 AS Brestoise 2
AS Brestoise 2 1 0 GJ Le Cranou
GJP Saint Mathieu 2 0 3 AC Estaimbourg
AS Brestoise 2 0 1 Vannes OC
GJ Le Cranou 0 0 AC Estaimbourg
GJP Saint Mathieu 2 0 1 Vannes OC

Classification of group K:

  Club J G N P p c Diff Pts
1 Vannes OC 4 4 0 0 11 0 +11 12
2 AS Brestoise 2 4 2 1 1 3 1 +2 7
3 AC Estaimbourg 4 1 2 1 3 5 -2 5
4 GJ Le Cranou 4 1 1 2 1 5 -4 4
5 GJP Saint Mathieu 2 4 0 0 4 0 7 -7 0

Composition of group L - Saint-Renan

  • TA Rennes France (35)

  • EA St Renan France (29)

  • Auray FC France (56)

  • GJ Guilers-Milizac France (29)

  • GJ avenir du sillon France (44)

Saint-Renan :

Terrain
TA Rennes 1 0 GJ avenir du sillon
Auray FC 1 0 GJ Guilers-Milizac
EA St Renan 0 0 GJ avenir du sillon
GJ Guilers-Milizac 1 4 TA Rennes
Auray FC 2 0 EA St Renan
EA St Renan 1 0 GJ Guilers-Milizac
Auray FC 2 0 GJ avenir du sillon
EA St Renan 0 0 TA Rennes
GJ Guilers-Milizac 0 0 GJ avenir du sillon
Auray FC 1 1 TA Rennes

Classification of group L:

  Club J G N P p c Diff Pts
1 Auray FC 4 3 1 0 6 1 +5 10
2 TA Rennes 4 2 2 0 6 2 +4 8
3 EA St Renan 4 1 2 1 1 2 -1 5
4 GJ avenir du sillon 4 0 2 2 0 3 -3 2
5 GJ Guilers-Milizac 4 0 1 3 1 6 -5 1

Composition of group M - Lanrivoare

  • Stade Lavallois France (53)

  • CPB Brequigny France (35)

  • US Montagnarde France (56)

  • FC Seclin France (59)

  • SC Lanrivoare France (29)

Lanrivoar :

Terrain
Stade Lavallois 7 0 SC Lanrivoare
US Montagnarde 2 0 FC Seclin
CPB Brequigny 7 0 SC Lanrivoare
FC Seclin 0 3 Stade Lavallois
US Montagnarde 0 1 CPB Brequigny
CPB Brequigny 3 0 FC Seclin
US Montagnarde 8 0 SC Lanrivoare
CPB Brequigny 1 0 Stade Lavallois
FC Seclin 2 1 SC Lanrivoare
US Montagnarde 0 4 Stade Lavallois

Classification of group M:

  Club J G N P p c Diff Pts
1 CPB Brequigny 4 4 0 0 12 0 +12 12
2 Stade Lavallois 4 3 0 1 14 1 +13 9
3 US Montagnarde 4 2 0 2 10 5 +5 6
5 SC Lanrivoare 4 0 0 4 1 24 -23 0

Composition of group N - Bohars - Terrain Synthetique

  • Stade Brestois France (29)

  • Dinan-Lehon FC France (22)

  • AG Plouvorn France (29)

  • Et. Saint Oesienne France (37)

  • GJ Bohars-Gouesnou France (29)

Bohars :

Terrain
Stade Brestois 6 0 GJ Bohars-Gouesnou
AG Plouvorn 3 0 Et. Saint Oesienne
Dinan-Lehon FC 3 0 GJ Bohars-Gouesnou
Et. Saint Oesienne 0 3 Stade Brestois
AG Plouvorn 1 1 Dinan-Lehon FC
Dinan-Lehon FC 4 0 Et. Saint Oesienne
AG Plouvorn 3 0 GJ Bohars-Gouesnou
Dinan-Lehon FC 0 1 Stade Brestois
Et. Saint Oesienne 0 1 GJ Bohars-Gouesnou
AG Plouvorn 0 0 Stade Brestois

Classification of group N:

  Club J G N P p c Diff Pts
1 Stade Brestois 4 3 1 0 10 0 +10 10
2 AG Plouvorn 4 2 2 0 7 1 +6 8
3 Dinan-Lehon FC 4 2 1 1 8 2 +6 7
4 GJ Bohars-Gouesnou 4 1 0 3 1 12 -11 3
5 Et. Saint Oesienne 4 0 0 4 0 11 -11 0

Composition of group O - Plabennec

  • Racing FC Toulon France (83)

  • ASPTT Caen France (14)

  • Stade Plabennecois France (29)

  • CS Queven France (56)

  • GJ 4 Clochers France (29)

Plabennec :

Terrain
Racing FC Toulon 5 0 GJ 4 Clochers
Stade Plabennecois 0 0 CS Queven
ASPTT Caen 6 0 GJ 4 Clochers
CS Queven 0 1 Racing FC Toulon
Stade Plabennecois 1 2 ASPTT Caen
ASPTT Caen 3 0 CS Queven
Stade Plabennecois 0 0 GJ 4 Clochers
ASPTT Caen 0 0 Racing FC Toulon
CS Queven 4 0 GJ 4 Clochers
Stade Plabennecois 0 0 Racing FC Toulon

Classification of group O:

  Club J G N P p c Diff Pts
1 ASPTT Caen 4 3 1 0 11 1 +10 10
2 Racing FC Toulon 4 2 2 0 6 0 +6 8
3 CS Queven 4 1 1 2 4 4 0 4
4 Stade Plabennecois 4 0 3 1 1 2 -1 3
5 GJ 4 Clochers 4 0 1 3 0 15 -15 1

Composition of group P - Coataudon

  • US Concarneau France (29)

  • AC Boulogne Billancourt France (92)

  • FC Bruz France (35)

  • St Just en Chaussee France (60)

  • AL Coataudon France (29)

Coataudon :

Terrain
US Concarneau 1 0 AL Coataudon
FC Bruz 1 0 St Just en Chaussee
AC Boulogne Billancourt 2 0 AL Coataudon
St Just en Chaussee 0 3 US Concarneau
FC Bruz 1 1 AC Boulogne Billancourt
AC Boulogne Billancourt 0 0 St Just en Chaussee
FC Bruz 0 1 AL Coataudon
AC Boulogne Billancourt 0 3 US Concarneau
St Just en Chaussee 0 2 AL Coataudon
FC Bruz 0 1 US Concarneau

Classification of group P:

  Club J G N P p c Diff Pts
1 US Concarneau 4 4 0 0 8 0 +8 12
2 AL Coataudon 4 2 0 2 3 3 0 6
3 AC Boulogne Billancourt 4 1 2 1 3 4 -1 5
4 FC Bruz 4 1 1 2 2 3 -1 4
5 St Just en Chaussee 4 0 1 3 0 6 -6 1

Matches

Terrain

Huitimes de finale

AS Brestoise 1 3 0 CSL Aulnay  
JS Coulaines 0 3 Stade Rennais  
Standard de Liege 1 0 USJA Carquefou Football  
SM Caen 2 0 CFF Paris  
EA Guingamp 0 1 Vannes OC  
FC Lorient 2 0 AS Brestoise 2  
CPB Brequigny 0 0 ASPTT Caen (5-4)
Stade Brestois 0 0 US Concarneau (3-4)
Terrain

Finale

CPB Brequigny 0 0 Standard de Liege (4-5)
Terrain

Demi-finales

AS Brestoise 1 1 3 CPB Brequigny  
Standard de Liege 2 0 US Concarneau  
Terrain

Quarts de finale

AS Brestoise 1 0 0 SM Caen (4-3)
Stade Rennais 0 0 Standard de Liege (4-5)
Vannes OC 0 2 CPB Brequigny  
FC Lorient 0 1 US Concarneau  
Terrain

Seizimes de finale

AS Brestoise 1 1 0 ES Wasquehal  
AS Le Mans Villaret 1 2 CSL Aulnay  
JS Saint Pierroise 1 1 JS Coulaines (3-4)
Stade Rennais 2 0 Pacy Menilles RC  
SM Caen 1 0 EF Reims St Anne  
CFF Paris 1 0 Lannion FC  
USJA Carquefou Football 1 0 GDR Guipavas  
Standard de Liege 1 0 Plouzane AC 1  
EA Guingamp 0 0 GJ Ergue-Gaberic (4-2)
Vannes OC 2 0 TA Rennes  
FC Lorient 0 0 Plougastel FC (3-1)
Auray FC 0 0 AS Brestoise 2 (3-5)
CPB Brequigny 0 0 AG Plouvorn (5-4)
ASPTT Caen 2 0 AL Coataudon  
Stade Brestois 1 1 Stade Lavallois (5-4)
US Concarneau 3 0 Racing FC Toulon  

Final ranking:

Vainqueur Challenge PAYSAGES D IROISE   Standard de Liege
2eme   CPB Brequigny
3eme   AS Brestoise 1
4eme   US Concarneau

Rewards:

Meilleur Joueur Mohamed Bouzidi (AS Brestoise)
Meilleure Attaque Standard de Liege
Meilleur Fond Jeu US Concarneau